Hvem skal betale, når andre telefonerer?

artikel 20010060
af Sven Skovmand, udgivet 03. August 2001

Indtil nu har telefonabonnenter været næsten retsløse, når de fik sendt store regninger fra deres telefonselskab. Men en dom i Århus den 22. juni 2001 kan måske ændre retspraksis. Den siger, at telefonselskabet skal bevise, at kunderne vitterligt har foretaget de mange samtaler.

mere om: [Telefoner] [Tele Danmark] [TDC] [Retsvæsen]

www.samtid.dk: forsiden

Fejl nr -1: Du har ikke angivet en adgangskode.
navn:
adgangskode:
Hvis du indtaster korrekt navn og adgangskode vil du kunne se alle artiklerne i sin helhed. Ellers vil du have adgang til en ny artikel efter hvert ca. 20 minut.

Navn og adgangskode følger med fakturaen til cd-rom'en Samtid avisbasen 2001, som købes direkte fra forlaget. Har I forlagt fakturaen, eller virker adgangskoden ikke, så skriv til os, ring på 70 20 18 64 eller se denne side med hjælp.

Adgangsoplysningen tilknyttes maskinens internet-browser (i en cookie). Derfor skal du indtaste navn og adgangskode hver gang du benytter en ny maskine eller en anden type browser på samme maskine.


 Copyright © 1980-2017 Forlaget Hedeskov I/S